تاریخ 1396/08/03         ساعت 13:38:23     گروه خبری خبر

علیرضا کریمی، مدیرعامل شرکت سیمرغ تجارت در پنل تخصصی چالش‌های بانکداری و پرداخت همراه در سه حوزه؛ رگولاتوری، بازار، مشتریان و زیرساخت، با اشاره به وضعیت فعلی پرداخت‌های خرد در بستر پرهزینه آنلاین بانک‌ها و شرکت‌های پرداخت گفت: واقعیت این است که ما در فضای فعلی با اتوبوس مسافرکشی می‌کنیم که هم کند است و هم پرهزینه، یکجای کار باید ریسک کنیم که دراین‌بین خیلی‌ها هم ممکن است ضرر کنند ولی برای رسیدن به نقطه مطلوب باید حرکت کنیم و به یک اجماع برسیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت سیمرغ تجارت، در این پنل که با حضور مدیران شرکت‌های پرداخت الکترونیک و فعالان صنعت پرداخت برگزار شد کریمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا با توجه به اهمیت کیف پول الکترونیک که تمام ارکان نظام پرداخت به تأثیر آن در کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها واقف هستند اراده‌ای برای راه‌اندازی و فراگیر شدنش وجود ندارد گفت: بحث کیف پول در سالیان گذشته هم مطرح بوده است ولی اهمیت کیف پول در این مقطع که قیمت تمام‌شده خدمات برای بانک‌ها و psp ها خیلی افزایش داشته است، بسیار مشهودتر است. در حال حاضر در شبکه پرداخت کشور تراکنش‌های خرد با مبالغ پایین را در بستری حرکت می‌دهیم که دارای ضریب ریسک بالایی هست و می‌تواند امنیت کارت‌های بانکی مشتریان را به خطر بیندازد.

کریمی در ادامه گفت: همه می‌دانیم حدود 80 تا 85 درصد تراکنش‌های شاپرک در حوزه پرداخت خرد اتفاق میفتد و این حجم تراکنش همواره شبکه پرداخت و زیرساخت بانک‌ها را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد که با تغییر مسیر انجام تراکنش‌ها از طریق کیف پول الکترونیکی این حجم تراکنش با سرعت بیشتر و هزینه کمتری انجام خواهد شد. این حرکت مستلزم این هست که منافع بلندمدت و ملی را مدنظر قرار دهیم نه منافع کوتاه‌مدت صنفی و مقطعی را.

وی افزود: در حوزه پرداخت‌های خرد ما اعتقادداریم که بحث کیف پول باید به‌صورت جدی مطرح شود. مخصوصاً در حوزه حمل‌ونقل که بستر کیف پول مهیاست و نقطه شروع کیف پول است. در پرداخت‌های خرد خیلی راحت می‌توان فرهنگ غلطی که در پرداخت‌های باکارت بانکی بوحود آمده است را پوشش دهیم.

مدیرعامل شرکت سیمرغ با اشاره به مفهومی جدید در بانکداری با عنوان بانکداری شناختی «cognitive banking» که حیطه شناخت بانک از مشتری را نشان می‌دهد گفت: این مفهوم از بانکداری با فراگیر شدن تکنولوژی موبایل و ورود این تکنولوژی به عرصه بانکداری ابعاد وسیعی به خود گرفت و این امکان را فراهم آورده تا بانک‌ها هویت رفتاری مشتری در یک فضای n بعدی را ملاک ارزیابی‌های خود قرار دهند و به عبارتی یک ارزیابی 360 درجه از رفتار مشتری داشته باشند که به‌تبع آن ریسک بانک بشدت کاهش پیدا خواهد کرد. واقعیت این است که فضای کنونی خدمات بانکی که با ورود فین تک‌ها در حال شکل‌گیری است می‌بایست با رویکردی متفاوت از تفکر سنتی غالب مدیریت و ساماندهی شود و نقش تسهیلگری و استقلال رگولاتور در این میان بسیار تعین کننده است.

کریمی در انتهای این پنل تخصصی با اشاره به آینده صادرکنندگی و پذیرندگی در حوزه پرداخت‌های همراه گفت: تکنولوژی موبایل با تأثیر گسترده خود در توسعه کسب‌وکارها و کارآفرینی باعث شده تا پذیرنده و مشتری دارنده کارت در این ابزار تجمیع شوند و با مفهوم پذیرندگی همراه یا Mobility Acquiring مواجهه شویم. به عبارتی هر فرد درآن‌واحد با این ابزار می‌تواند خریدار و یا فروشنده باشد به عبارتی مرزبندی سنتی بین پذیرنده به‌عنوان دارنده ابزار پذیرش و مشتری به‌عنوان دارنده ابزار خرید از بین خواهد رفت مطمئناً این فضای کسب‌وکار نیازمند طراحی مدل کارمزدی خاص خود هست.

گفتنی است پنل تخصصی چالش‌های بانکداری و پرداخت همراه در سه حوزه؛ رگولاتوری، بازار، مشتریان و زیرساخت در دومین روز از سومین نمایشگاه تراکنش ایران و با حضور صادق فرامرزی مدیرعامل شرکت کارت اعتباری ایران کیش، محمدعلی ترابیان مدیرعامل شرکت به پرداخت ملت، وحید امیری پور مدیر امور خاورمیانه و ایران شرکت up-code فنلاند و مسیح قائمیان برگزار شد.
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :