تاریخ 1396/09/22         ساعت 10:38:16     گروه خبری خبر

شرکت سامانه‌های سیمرغ تجارت، مجری کارت کیف پول الکترونیک بانک تجارت با هدف ایجاد نوآوری در خدمات بانکداری الکترونیک و توسعه ابزار و سامانه‌های پرداخت خرد فعالیت می‌کند و در این حوزه خدمات ارزش‌افزوده‌ای را به مشتریان خود ارائه می‌کند.
حامد کاشی مدیر توسعه محصول سیمرغ تجارت اما کیف پول الکترونیک که این روزها بیشتر اسم آن را می‌شنویم چیست؟ اصلاً پرداخت خرد چه پرداختی است و تفاوت آن با سایر پرداخت‌ها چیست؟ چرا پرداخت‌های آفلاین برای پرداخت‌های خرد اهمیت دارد؟ برای پاسخ این پرسش‌ها به سراغ حامد کاشی، مدیر توسعه محصول شرکت سامانه‌های سیمرغ تجارت رفتیم و از او خواستیم که کیف پول الکترونیک و انواع آن را به‌طور ساده برای ما و مخاطبان رسانه توضیح دهد.


او در ابتدا انواع کیف پول الکترونیک را معرفی کرد و گفت: ما سه نوع کیف پول آنلاین، آفلاین و مدل آنلاین-آفلاین داریم که شرکت سیمرغ تجارت روی هر سه مدل آن کار می‌کند.
کاشی ادامه داد: ابزار کیف پول الکترونیک یا پرداخت خرد، تعریف‌های زیادی دارد که با یک جستجوی اینترنتی ساده شما به تعریف‌های متعددی می‌رسید اما به زبان ساده می‌توان گفت همان پولی که قرار است به صورت نقدی و فیزیکی در کیف پول خود داشته باشیم هنگامی که به صورت یک مدیا یا ابزار الکترونیکی همراه ما باشد یعنی یک کیف پول الکترونیک داریم که می‌توانیم همه‌جا و بدون محدودیت از آن مانند پول الکترونیک استفاده کنیم.

او در ادامه کارکرد ابزارهای پرداخت خرد را در مکان‌هایی که مبلغ تراکنش‌ها کم و تعداد تراکنش‌ها زیاد است عنوان کرد که مثال بارز آن مترو است. او افزود: در مترو تعداد تراکنش‌ها بسیار زیاد ولی مبلغ آنها خیلی پایین است. سرعت تراکنش خیلی مهم است و باید زیر یک ثانیه تراکنش انجام شود ولی در کارت‌های بانکی محدودیت زمان حساسیت زیادی ندارد.

کاشی ادامه داد: تراکنش‌هایی جزو پرداخت خرد محسوب می‌شوند که دارای ریسک کمتری باشند. یعنی چنانچه این تراکنش‌ها به هر دلیلی از دسترس خارج شود و در زمان دیرتر تسویه نشود، پذیرنده ضررآن چنان نکند و ریسک آن تراکنش کم باشد، بطور مثال در اتوبوس چنانچه یک تراکنش به هر دلیلی دیر تسویه شود قابل پذیرش تر می باشد تا در یک پایانه‌های فروشگاهی بانکی، زیرا در شبکه بانکی چنین مسائلی قابل پذیرش نیست چون مبلغ تراکنش‌ها اغلب بالا است.

به گفته این متخصص، هزینه تراکنش‌ها در پرداخت خرد بسیار پایین است. یعنی یک تراکنش بانکی با درگیر شدن سرورها و سوئیچ‌ها و شبکه‌های شتاب و شاپرک و بانک‌ها و... انجام می‌پذیرد در حالی‌که در تراکنش با ابزار کیف پول الکترونیک اینگونه نیست و در این میان یک کارت و یک ترمینال وجود دارد که این دو ابزار باهم یک تراکنش را انجام می‌دهند.

او به طور جزئی‌تر در خصوص تراکنش آفلاین گفت: در کیف پول آفلاین یک تراشه را بر روی یک مدیا داریم که این مدیا می‌تواند یک کارت یا یک ابزار پوشیدنی باشد. در آن مدیا یک تراشه حافظه نیاز است که بر روی آن مبلغ را نگهداری کنیم. کل تراکنش‌ها و مبالغ داخل تراشه این کارت نگهداری می‌شود و حسابداری کیف پول داخل همان انجام می‌شود و به هیچ سروری وابستگی ندارد. نمود اصلی این کارت شبکه حمل و نقل است. مزیت دیگر کیف پول آفلاین این است که بدون رمز ارائه رمز می شود و با نزدیک کردن کارت به ترمینال تراکنش انجام شود. خیلی مهم است که تمام عملیاتی که از طریق کارت‌های کیف پول انجام می‌شود داخل خود کارت ذخیره شود و این بخشی از استاندارد شرکت سیمرغ است که این امکان را به مشتریان می‌دهد که بدون اتصال به سرور از کارت صورتحساب و ۱۰ تراکنش آخر کارت را مشاهده نمایند.

بدین ترتیب اگر مغایرتی بین پذیرنده و دارنده کارت ایجاد شود می‌توانند با مراجعه به صورتحساب از صحت انجام یا عدم انجام تراکنش مطمئن شوند.

مدیر توسعه محصول شرکت سیمرغ تجارت در خصوص کارت کیف پول تجارت گفت: این کارت کیف پول نیز یک کیف پول آفلاین است که در اتوبوس، مترو و BRT استفاده می‌شود. نوع کارت در این کیف پول MIFARE DESFire می‌باشد.

محدودیتی که کارت کیف پول تجارت دارد این است که حتماً باید بر روی ترمینال SAM(وظیفه SAM صحت اعتبارسنجی کارت می‌باشد) داشته باشد.

ویژگی کارت‌های آفلاین هم این است که سرعت و امنیت بالایی دارند. امنیت آن بر این اساس استوار است که بین کارت و SAM یک اعتبار سنجی با الگوریتم‌های رمزنگاری انجام می‌شود که امنیت تراکنش را تضمین می‌کند و کسی نمی‌تواند پیام‌های بین کارت و ترمینال را ضبظ و به صورت غیر مجاز استفاده نماید.

او در بین صحبت‌هایش به نکته بااهمیتی در مورد امنیت کارت کیف پول اشاره کرد و گفت: اشتباهی که بین عموم مردم رایج شده و در فضاهای مجازی و برخی رسانه‌ها تبلیغ می‌شود این است که می گویند کارت کیف پول به دلیل اینکه رمز نمی‌خواهد امنیت کافی ندارد در حالی‌که از این منظر به امنیت کارت کیف پول نگاه کردن اشتباه است و هیچ گونه تقلبی بین کارت و ترمینال اتفاق نمیفتد و کسی نمی‌تواند ترمینال‌ها و یا کارت ها را هک کند.
او تأکید کرد: نگاه به کارت کیف پول نباید مانند نگاه به کارت بانکی باشد زیرا ماهیت این دو متفاوت است.
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :