سامانه مدیریت پارک حاشیه ای
سامانه مدیریت پارک حاشیه ای با هدف ساماندهی و مدیریت پارک حاشیه ای، تقسیم عادلانه پارک حاشیه خیابان بین همه افراد جامعه، کاهش بار ترافیکی محورهای پر تردد شهر، قیمت گذاری مناسب و در راستای تحقق شهرداری الکترونیک و رفاه حال شهروندان پیشنهاد می گردد.
بدیهی است اجرای طرح جدید یا تغییر در روش های قدیمی، مزایایی مانند حذف داد و ستد وجه نقد به صورت سنتی و حل مشکلاتی نظیر تأمین پول خرد، کاهش کنش های عصبی بین راننده و پارکبان و امکان کنترل و نظارت دقیق را فراهم می سازد. دستیابی به اطلاعات صحیح و دقیق، یکی از مهمترین مولفه های مدیریت ترافیک در شهرها برای برنامه ریزی و مطالعات محسوب می شود که اجرای سامانه مدیریت پارک حاشیه ای، این مهم را محقق خواهد ساخت.
اجزای اصلی سامانه عبارتند از:
  • سامانه مرکزی پارک حاشیه ای
      به منظور مدیریت کارتخوان ها، پارکبان، تعیین سطح دسترسی، مدیریت خودرو و غیره در اختیار کارفرما قرار داده می شود.
  • کارتخوان سیار
نسل جدیدی از نسل جدیدی از دستگاه های کارتخوان که با استفاده از بستر GSM (3G/ GPRS) به شبکه بانکی متصل شده و خدمات بانکی را انجام می دهد و جهت راحتی بیشتر کاربر بصورت یک سیستم لمسی (Touch) ارائه می شود. از مهمترین قابلیت های آن می توان به مواردی نظیر امکان عکس برداری، چاپ رسید، تولید بار کد، امکان پرداخت به صورت غیرتماسی اشاره نمود.
  • نرم افزار پارکبانی جهت نصب بر روی دستگاه کارتخوان سیار با قابلیت:
  -پرداخت غیر تماسی با کارت شهروندی
  -ارتباط آنلاین برنامه اندرویدی با سامانه مرکزی و دریافت و ارسال اطلاعات به سامانه مرکزی
  -ثبت کلیه جزئیات عملیات پارک در پایانه مانند: ساعت- تاریخ- نام پارکبان -کد مسیر بر اساس محدوده پارک
  -تعریف کلیه پارکبانان
  -مبنا قراردادن پلاک خودرو در ثبت تراکنش ها و غیره
  • پنل گزارشات
برای ارائه گزارشات مدیریتی از عملکرد سامانه و کلیه گزارشات مورد نیاز نظیر عملکرد پارکبان (کسر شارژ، درآمد، شناسایی پارکبان های غیر فعال و ...)، گزارشات آماری و مطالعاتی از پارک خودروها، گزارشات روزانه از مکان هایی که ثبت ورود برای آن ها انجام شده در حالی که خروج خودرو برای آن ثبت نشده است، شناسایی خودروهای بدهکار و ... از یک پنل تحت وب استفاده و در اختیار کارفرما قرار داده می شود، این پنل به ازای گزارشات مورد نیاز قابل گسترش می باشد.